Skoči na glavni sadržaj

Odvjetnica poginule afganistanske djevojčice podnosi ustavnu tužbu

odvjetnica-poginule-afganistanske-djevojcice-podnosi-ustavnu-tuzbu-6576-8597.jpg

"Obitelji se teško krše prava jer im se onemogućuje pristup izabranoj odvjetnici"
Foto: Are You Syrious?

Sanja Jelavić Bezbradica, odvjetnica obitelji poginule afganistanske djevojčice Madine, kazala je u programu N1 da je podnijela prijedlog Europskom sudu za ljudska prava zbog kršenja ljudskih prava, a u četvrtak će podnijeti i tužbu Ustavnom sudu zbog kršenja prava obitelji.

Djevojčica je poginula u naletu vlaka u studenom prošle godine nakon što se, po tvrdnjama majke, hrvatska policija oglušila na njihov zahtjev za azilom i prislila obitelj da se noću pješice vrati u Srbiju. MUP te odbacuje optužbe za smrt djevojčice.

Obitelj je i dalje u Tovariku i zatražili su azil i međunarodnu zaštitu. "Obitelji se teško krše prava jer im se onemogućuje pristup izabranoj odvjetnici. Dobila sam obavijest od MUP-a da oni ne puštaju prema mojim strankama jer punomoć navodno nije važeća", kazala je Jelavić Bezbradica.

"Odmah sam MUP-u poslala dopis gdje su tri organizacije potvrdile da su bili pristuni potpisivanju punomoći u Šidu. Zatražila sam da mi dopusti pristup strankama", kazala je Jelavić Bezbradica.

"Oni ne samo što su dali pisanu punomoć, nego su i usmeno tražili svoju odvjetnicu i to im je onemogućeno", kazala je odvjetnica. "Evidentno je da postoji zatvoren krug indicija da im se onemogućuje pristup odvjetnici. Jučer sam podnijela Europskom sudu za ljudska prava prijedlog zbog teškog kršenja ljudskih prava i onemogućavanja pristupu pravičnom suđenju", rekla je Jelavić Bezbradica i najavila da će Ustavnom sudu podnijeti ustavnu tužbu zbog nehumanog postupanja prema obitelji.

"Ustavnom sudu danas podnosnim ustavu tužbu zbog nečovječnog i nehumanog postupanja prema obitelji", kazala je Jelavić Bezbradica.

Centar za mirovne studije još je prije dva mjeseca najavio da će pokrenuti postupak pred Ustavnim sudom oko ustavnosti policijskih naredbi vezanih za postupanje prema izbjeglicama, te zatražio da matični saborski Odbori pokrenu savjesnu i objektivnu istragu o nizu alarmantnih navoda u postupanju policije prema izbjeglicama te da žurno uspostave sva tijela građanskog nadzora koja su pod njihovim mandatom. Izrazili su pritom zabrinutost da na razini sustava nadzora zabrinjava da je jedino institucija Pučke pravobraniteljice savjesno i detaljno napravila nadzor nad MUP-om i razotkrila niz nezakonitosti u njihovom radu.