Skoči na glavni sadržaj

Razriješena prodekanica koja se protivila suradnji Filozofskog i Bogoslovnog fakulteta

Profesoricu Filozofskog fakulteta u Zagrebu Branku Galić dekan Vlatko Previšić razriješio je dužnosti prodekanice za znanost i međunarodnu suradnju jer se jedina među prodekanima od početka protivila ugovoru o suradnji između Filozofskog i Katoličkog bogoslovnog fakulteta, izvijestila je inicijativa "Akademska solidarnost" u četvrtak navečer, piše Crol.hr.

"Pretpostavljam da je 'razrješenje s moje dužnosti' koje mi je priopćeno od dekana na današnjem kolegiju uzrokovano mojim dolaskom i javljanjem na tribini 'Akademske solidarnosti', 'Velečastivi na Filozofskom: klerikalizacija visokog obrazovanja', koja je inače bila uredno odobrena od strane dekana", napisala jeprofesorica Branka Galić obraćajući se svojim kolegama putem elektroničke pošte.

"Želim Vas sve obavijestiti da je ovaj čas, tj. 31. 3. 2016. na dekanskom kolegiju dekan Filozofskog fakulteta, prof. dr. Vlatko Previšić izjavio pred cijelim Kolegijem da mene kao prodekanicu za znanost i međunarodnu suradnju razrješuje dužnosti prodekanice za znanost i međunarodnu suradnju. Na moj upit zbog čega odgovorio je da je to zbog 'otežane suradnje', na koju me nikad prije nije upozorio, niti sam o tome išta znala", piše Galić u mailu kolegama.

"Ovaj je potez dekana bio za očekivati. I sama prodekanica je na njega bila spremna i znala je što znači javno zagovarati oprečan stav dekanu jer ju je on već i prije upozorio da neće tolerirati suprotstavljanje ugovorima s KBF-om. Dekan, naravno, ima autonomiju u odlučivanju o suradnicima, međutim ne i potpunu. Prema proceduri za svoju odluku mora dobiti većinu glasova u Vijeću FF-a na narednoj sjednici. Dakle do naredne sjednice nemamo prodekanicu za međunarodnu suradnju. To može izazvati neke zaostatke u provođenju programa koje je prodekanica pokrenula, a odnose se na stvaranje agilnijeg sustava za međunarodno povezivanje i prijavu na međunarodne projekte što je u bliskoj vezi i s preporukama koje je Filozofski fakultet dobio nakon međunarodne reakreditacije studijskih programa, rekao je za Crol.hr Tomislav Pletenac, izvanredni profesor na FF-u.