Skoči na glavni sadržaj

U američkim napadima stradale tisuće afganistanskih civila, samo 6 suđenja

Porodice nekoliko hiljada afganistanskih civila ubijenih u napadima američke vojske i snaga NATO-a u Afganistanu nisu dobile nikakvu odštetu, navodi se u izvještaju organizacije za zaštitu ljudskih prava Amnesty International, a donosi Al Jazeera Balkans.

Prema izvještaju, u čijem su fokusu vazdušni napadi i noćne racije koje provode američke snage, uključujući specijalce, čak i navodi o ratnim zločinima su neistraženi.

''U američkim napadima od početka invazije hiljade Afganistanaca su ubijene i povrijeđene, a njihove porodice imale su male šanse za naknadu. Američki vojni pravosudni sistem skoro nikada ne kažnjava svoje vojnike za nezakonita ubistva i druga kršenja zakona", izjavio je Richard Bennett, direktor Amnesty Internationala za Aziju i Pacifik.

''Američka vojska nije pokrenula krivične istrage ni za jedan od najmanje 140 slučajeva ubistava civila koje smo istražili. Naizgled su ignorisani dokazi o mogućim ratnim zločinima i nezakonitim ubistvima.''

Amnesty poziva Vladu Afganistana da u budućim bilateralnim sigurnosnim sporazumima sa Sjedinjenim Američkim Državama i NATO-om insistira na odgovornosti vojnika za nezakonita ubistva civila.

Amnesty je istražio 10 slučajeva od 2009. do 2013, u kojima su u američkim vojnim akcijama stradali afganistanski civili.

U tim akcijama ubijeno je najmanje 140 civila, uključujući trudnice i najmanje 50 djece.

Predstavnici organizacije intervjuisali su 125 svjedoka, žrtava i članova porodica žrtava, uključujući mnoge koji nikad ranije nisu davali izjave o tim napadima.

Amnesty navodi da su u dva slučaja pronađeni ''brojni i ubjedljivi dokazi o ratnim zločinima''.

Radi se o upadu američkih snaga u privatnu kuću u provinciji Paktia 2010, te o nestanku, mučenjima i ubistvima u okruzima Nerkh i Maidan Shahr u provinciji Wardak, od novembra 2012. do februara 2013. godine.

Niko nije krivično gonjen u ovim slučajevima.

Qandi Agha, bivši zarobljenik u zatvoru pod nadzorom američkih specijalaca u Nerkhu 2012, rekao je da je svakodnevno mučen.

''Četvorica ljudi tukli su me kablovima. Svezali su mi noge i udarali me drvenim štapom po stopalima. Udarali su me šakama po licu i udarali su me nogama.''

Svjedočio je da su mu vojnici u nekoliko navrata potopili glavu u bure puno vode, kao i o tome da su ga mučili elektrošokovima.

Agha je kazao da su ga mučili američki i afganistanski vojnici.

Dodao je da su četvorica od osam ljudi zatvorenih s njim ubijeni dok je bio u američkom zatvoru. Rekao je da je svjedočio ubistvu jednog zatvorenika, Sayeda Muhammeda.

Amnesty je izvijestio kako je poznato da su američki vojnici izvedeni pred sud samo šest puta od 2009. godine zbog ubijanja civila u Afganistanu.

Prema međunarodnim zakonima ratovanja, ne podrazumijeva se da je zakon prekršen svakim ubistvom civila. Međutim, hitne, detaljne i nezavisne istrage su obavezne ukoliko se radi o namjernom ili masovnom ubistvu. Ukoliko se dokaže da su prekršeni zakoni ratovanja, potrebno je pokrenuti optužnice.

''Apelujemo na američku vojsku da hitno istraži sve slučajeve dokumentovane u našem izvještaju i sve druge slučajeve ubistava civila. Žrtve i njihove porodice zaslužuju pravdu'', rekao je Richard Bennett.

''SAD hitno treba provesti reforme u svom vojnom pravosudnom sistemu'', smatra on.

Osim toga, Amnesty poziva afganistanske vlasti da hitno istraže zločine koje su počinile afganistanske snage sigurnosti.