Skoči na glavni sadržaj

Zlatko Hasanbegović/Ministrant kUlture

ministrant-kulture-4136-4666.jpg


Foto: Youtube

O KOME ĆEMO DANAS? O Zlatku Hasanbegoviću.

NIKAD ČUO! Ni ja.

PA ZAŠTO ONDA O NJEMU? E pa on bi trebao biti ministar kulture u novoj vladi.

ZAR NIJE TREBAO BITI ONAJ MESIĆ? Ispao je pametniji nego što je u prvi mah izgledao, pa je odustao. Sad su glavni kandidati Hasanbegović i onaj Čutura što je vodio vojne muzeje.

I? TKO JE BOLJI? Čutura nikako nije dobar, a ovaj je još gori.

KAKAV JE ONDA OVAJ? Ovaj je svašta.

KAKO MISLIŠ SVAŠTA? Pa onako, malo je ustaša.

MALO ILI PUNO? MISLIM, JE LI JE ILI NIJE? Nije ga nitko izravno pitao, barem Google ne zna za to, ali evo, sam procijeni. Do 1996., dakle do svoje 23. godine, bio je član Hrvatskog oslobodilačkog pokreta. Potom prelazi u Hrvatsku čistu stranku prava. Sad ti meni reci, jesu li u HČSP-u ustaše?

REKAO BIH DA JESU. Eto vidiš. I dan-danas ga se sjećaju po dobrom jer je tek njegovim dolaskom Mladež HČSP-a stekla "respektabilnu snagu", organizacijski su ojačali, dobili na snazi i značaju, pa se preimenovali u Hrvatsku starčevićansku mladež. Ali valjda mu je dosadilo, pa se na idućem saboru nije kandidirao nego je ostao "prvi među jednakima", ali je došao novi predsjednik koji je ove preveo u HSP.

DOBRO, ŠTO JE JOŠ? Još je zakleti starčevićanac, antikomunist, antititoist i musliman. Ili Musliman. Teško je odrediti. Hrvat-musliman, reklo bi se.

KAKO TO MISLIŠ? Pa čini se da su njemu, sjećaš se one, muslimani zapravo cvijeće hrvatskog naroda. Voli citirati "oca domovine". Vidi ovo: "Kakvi Turci vlastelini u Bosni?! Ono je hrvatsko najstarie i najčistie plemstvo sablje u čitavoj Europi. Eto gospodine, pasmine muslimana u Bosni: to je pokoljenje onih lavova, koji od Avarah osvojiše desnodunavsku Hrvatsku." I sve tako nešto o "trojednom narodu"…

SLAB JE NA MUSLIMANE? Samo neke. Evo recimo slab je na efendiju Huseina Đozu.

TKO JE TAJ? Taj ti je bio imam u 13. SS Handžar diviziji.

ONOJ? Da, onoj.

A ŠTO JE SLAB NA NJEGA? Ne znam je li zato što je bio imam u ustaškoj po zločinima poznatoj vojnoj formaciji, ali skočio je na zadnje noge kada se u BiH povela polemika oko imenovanja jedne škole u Goraždu po Đozi.

ŠTO JE REKAO O ĐOZI? "Bez obzira na to što mnoge stvari tek treba istražiti, mislim da upravo Đozin slučaj može dobro poslužiti za tezu kako se komplicirana povijest Drugoga svjetskog rata, držanje i motivacija pojedinih aktera, ne mogu interpretirati samo iz vizure naknadne pameti, ispraznog moraliziranja, optike savezničkog ratnog napora protiv sila Osovine, te pomoću pseudohistoriografskih klišeja o 'dobru' i 'zlu', 'fašizmu' i 'antifašizmu'." I onda je poslao pismo Himmleru.

TKO? HASANBEGOVIĆ? Ma jok. Đozo.

I ŠTO KAŽE U PISMU? Nemam pojma, nije ga meni poslao. Ali evo što kaže Hasanbegović: "U njemu se Đozo kurtoazno u ime svih tabor-imama zahvaljuje na pomoći u hrani za članove obitelji pripadnika divizije u Bosni, a sve okićeno zazivanjem konačne pobjede i uobičajenim korištenjem frazeologijom u takvim prigodama. Iz toga izvoditi teze o Đozinoj osobnoj bliskosti s Himmlerom je više nego smiješno. Logično je da osoba na tom položaju i u takvim okolnostima barem administrativno komunicira s vođama SS-a, a ne s generalom Pekom Dapčevićem ili Valterom Perićem." Njemu ti je NDH "fašistička", a ne fašistička.

FIN NEKI ČOVJEK. Takvi su to bili ljudi.

A ŠTO SE ON TAKO ŽESTI NA USTAŠE? Čini se, tako je barem objavila Slobodna Bosna, da u porodici ima "komunističku traumu". "Njegov djed, nekada poznati gračanički i zagrebački poslovni čovjek nestao je 1946. godine, na poslovnom putovanju. Njegova porodica je bila izložena udbaškoj torturi."

ŠTO JE UOPĆE PO STRUCI: Povjesničar. Rodio se u Zagrebu i tu diplomirao i doktorirao. Radi u Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar. Glavni je urednik časopisa Pilar koje izdaje Institut. Još je i predsjednik Nadzornog odbora Počasnoga blajburškog voda, suradnik više inicijativa za utvrđivanje žrtava poratnog komunističkog terora, najviše među muslimanima u Bosni i Hercegovini i član Izvršnog odbora Medžlisa Islamske zajednice Zagreb. A i u znanstvenom radu bavi se najviše odnosom hrvatstva, odnosno pravaštva prema islamu i muslimanima.

JE LI OBJAVIO KOJU KNJIGU? Kako ne, dvije: "Muslimani u Zagrebu 1878.-1945. Doba utemeljenja", Medžlis Islamske zajednice u Zagrebu - Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb, 2007. i "Jugoslavenska muslimanska organizacija 1929. - 1941." (U ratu i revoluciji 1941. - 1945.), Bošnjačka nacionalna zajednica za Grad Zagreb i Zagrebačku županiju - Institut društvenih znanosti Ivo Pilar - Medžlis Islamske zajednice u Zagrebu, Zagreb, 2012.

NEKAKO MI NIJE BAŠ, KAKO BI SE REKLO, KULTURALAN? Da, prije bi bio za bogoštovlje, ali to ti se sad tako nosi.

A KAKVE VEZE IMA S MEDIJIMA? Nikakve, osim što gostuje kod Velimira Bujanca u njegovoj Bujici, a i Petar Štefanić, novinar s HTV-a, tvrdi na Facebooku da je studirao s njim. Malo tko je izvan blajburških krugova čuo za njega.

TO JE DOVOLJNO DA BUDE MINISTAR? Nije, dovoljno mu je što je HDZ-ovac. Bio je kandidat u šestoj izbornoj jedinici, a pred izbore je kooptiran u Gradski odbor HDZ-a.

TO JE ONDA DOVOLJNO! To ti kažem.

I ŠTO JOŠ IMA S NJIM? Ima svašta. Žestoko je agitirao na onom referendumu U ime obitelji. Kažu neki da je bio desna ruka Željki Markić.

I ŠTO JOŠ? Evo ti malo citata, pa ti vidi:

- o Milanoviću: ''Jedan od glavnih rodonačelnika pseudohistoriografske polemike u javnom životu je predsjednik Vlade Milanović i predlažem da mu na prvom partijskom sastanku sugerirate da okonča ovu besmislenu jalovu raspravu''

- o referendumu: "Propagandna kulisa i boljševički agitprop ne zrcale stvarno društveno raspoloženje, već samo medijske odnose moći i tužnu spoznaju da je prostor demokratskog dijaloga suženiji nego što je bio potkraj osamdesetih u odumirućem komunizmu"

- o nevladinim organizacijama: "Nažalost, političari su ili sekundanti pseudonevladinih organizacija kao nositelja harange i linča ili, još gore, u nekim slučajevima i potpaljivači vatre. O tome ne treba posebno govoriti, o tome govore oni sami svojim izjavama: Peđa Grbin, Igor Kolman, Nenad Stazić, Nikša Spremić... svojim će izjavama ući u anale govora mržnje i zastrašivanja političkih i ideoloških neistomšljenika"

- o tvrdnjama da je za zabranu pobačaja: "To je notorno lupetanje koje nema uporište u činjenicama, tj. to su dosjetke iz kuhinje gospođe Sanje Sarnavke i GONG-a, a koje se šire preko Vladinih medija i portala financiranih novcem poreznih obveznika. Ta vrsta vidovitosti je primjerena sastavljačima horoskopa, ali ne i ozbiljnim društvenim analitičarima"

- o antifašistima: "Jedno su paleokomunistički ostaci oličeni u različitim veteranskim 'antifašističkim' partizanskim udrugama i njihovim pomlacima, tzv. 'mladim antifašistima', zakonitim nasljednicima zloglasnog SUBNOR-a."