Skoči na glavni sadržaj

Tomislav Fiket: Nisam sklon samo sjedit’ ‘nako, zato glasajte za Radničku frontu

Goran Borković

<p>
Karijeru započeo u Sinjskim skojevcima. Nastavio u više različitih klubova iz Splita i Zagreba s promjenjivim uspjesima. Igru više bazirao na asistencijama nego na pogocima. Odlučio da neće završiti u nižerazrednom Vratniku.</p>

fiko_novi.jpg

U sumraku izbora odlučili smo pitati redatelja Tomislava Fiketa zašto se odlučio kandidirati na zadnjem, 14. mjestu, u šestoj izbornoj jedinici. 

- U principu već sam nekoliko godina simpatizer Radničke fronte, odnosno ne samo da podržavam stavove za koje se RF zalaže, nego bi povremeno i aktivno pomagao neke od akcija izradom videa ili majica. Katarina Peović mi je nedavno ponudila da se ozbiljnije prihvatim izrade videa za socijalne mreže za RF pa je dogovor bio da počnem s tim kroz desetak dana, kada završim spot od Zabranjenog pušenja, na kojem sam radio. U tih deset dana su proglašeni izbori, tako da sam uletio u početak kampanje.

Na zadnjem si, obično se kaže, simboličkom mjestu?

To je mjesto na listi koje se daje obično kao neka vrsta zahvale ili priznanja članovima ili simpatizerima. Ili nekome za kojeg se smatra da bi mogao privući svojim imenom glasove. U ovom slučaju je trebalo i popuniti liste, jer je Radnička fronta hrabro, praktički zadnji čas, nakon izlaska iz tzv. lijeve koalicije, odlučila izaći u svim izbornim jedinicama. Sad, kad sam već pristao i na listi sam, a nisam sklon samo sjedit’ ‘nako, krenuo sam se na svom profilu zezat oko preferencijalnih glasova. Kad sam shvatio da je to u principu oko 10.000 glasova pokazalo se da bi, recimo, Prijovićka mogla uzeti 10 mandata. 

Možda je pitanje izraubano, ali je zapravo presudno: Zašto bi birači glasali za RF i za tebe?

Tu sad obično druge stranke krenu palamuditi o rasipanju glasova, začepljavanju nosova i sličnom. Sad za one koji se boje da im “ne propadne glas” imam lošu vijest - vaš glas je već propao. Naime, izbore će dobiti ili HDZ ili SDP što god vi učinili sa svojim glasom, možda vam se čini razlika, ali je u principu svejedno, neke korjenite promjene nabolje neće biti. To se vidi i po nedostatku kampanje tih dviju stranaka, imaju slogane kakve imaju, u principu ubijaju vrijeme. Prebrojavaju se članstva i njihova kućanstava, ženici iz računa, prebjezi, potkupi, žetončići i ostale demokratske anomalije. E sad, ako im mislite vratiti zato što su vas opet zajebali, solidna investicija je glas za Radničku frontu. To je jedina lijeva stranka na sceni za koju možete biti sigurni da će se beskompromisno i do kraja truditi da vas čuju. Kao Plenković u Koprivnici, prekjučer, recimo. 

To je bilo što se tiče stranke, a što se mene tiče, nažalost ne stižem radi svih poslova oko kampanje stranke dovoljno se pozabaviti tom mikrokampanjom, kako sam je nazvao, krenuvši od toga da sve radim sam i ne mislim dati niti kune za širenje socijalnim mrežama, čisto simbolično da se ljudi zapitaju za ostala lica koja ih napadaju šta ovaj može sam proizvest. 

Naime, sad ide onaj dio u kojem svaka stranka  krene bajati o tome da je jako bitno animirati one koji ne izlaze na izbore i koji “nemaju za kog glasati”. Ako čovjek stane i razmisli, shvatit će da je malo čudno da nemaju za koga, jer bih rekao da su sve opcije pokrivene od krajnje desnog do lijevog, od umirovljenika do libertijanaca, pa do svih oblika prvog lica množine hoćemo, budemo itd. Znači, koja god da vam opcija treba, postoji neko koga se može zaokružiti.

Tako sam došao do zaključka da je kod neizlaznosti u principu problem čista lijenost pa u predizbornom spotu mislim ponuditi nešto što drugi nemaju - specijalne efekte: Ako glasate preferencijalno za mene, bit će puno više specijalnih efekata u mojim videima nego recimo Zekanovićevim ili Miletićevim. Očito vas ove druge stvari lijevo-desno gore-dole i ne tangiraju previše pa da probam s laserima.

Dolaziš iz filmskog miljea koji zadnjih tjedana potresa afera s Daliborom Matanićem. Kakav je tvoj stav o tome?

S Matanićem sam bio generacija na akademiji i već je tada bio sklon u prvom redu mizogenim ispadima, odnosno tome da nakon nekoliko pića bez nekog povoda brutalno izvrijeđa žensku osobu koja bi se zatekla u blizini. Tako da, ako vam neko spomene Matanićev specifični rubni humor, slobodno ga te sekunde spucajte šakom u glavu i recite da je to vaš rubni humor, jer humora i suptilnosti ima otprilike jednako u oba slučaja.

Tvoja majka je osnivačica SOS telefona i sam si puno radio i pomogao jačanju ženskih udruga?

Majka je među osnivačicama najstarijeg SOS telefona u istočnoj Europi. Još tamo su ga 1987. napravile. Odrastajući uz nju na toj sceni sam snimio dosta toga ,radio i pomagao, ali mi je stvarno bezveze sad to krenut nabrajat dva reda ispod priče o Mataniću. U stvari, evo, ispričat ću samo da je od majke krenulo moje obraćanje pažnje na Radničku frontu. Svake tri do četiri godine zbog načina financiranja svega u ovoj zemlji, SOS telefon i sklonište našli bi se na rubu zatvaranja pa bi onda obično krenuli u medije i organizirati akcije da se sklonište ne zatvori. I u takvoj situaciji, u kojoj je voda došla do grla pa su imale neku presicu na kojoj su apelirale za donacije da sklonište opstane, kaže mi ona koja je bila po zanimanju računovotkinja: Zamisli što se dogodilo danas? Pitam, što je bilo. Par sati nakon presice pojavila se uplata na računu, nekoliko tisuća kuna uz ime uplatitelja: Radnička fronta. Prvi politički entitet ikad koji nije tražio zahvalnice, medijsku pokrivenost ili iskoristio to za samopromociju.

Kakav je tvoj stav prema politici Možemo?

Malo im je fanatična sljedba i laka na okidaču. Realno, moj odgovor je protupitanje koju politiku sad pokušavaju sebi objasniti više lijevo nego zeleno, što su očito procijenili da će bolje proći u ovoj prilici. Ako pogledaš iz daljega njihova kampanja nije skroz politička, puno je više nalik jačanju brenda nego konkretnom programu. I vizualno i sloganima, kad bi maknuo slike njih i stavio recimo cedevitu, sve bi isto funkcioniralo samo što ljudi znaju da natpis tipa: Promijeni svijet na plakatu cedevite ne znači ništa, a kad to vide sa slikom političara, povjeruju da će se desiti. Imaju vrlo korporativan pristup, tako da ih ne svrstavam u ljevicu. Ne mislim da je Radnička fronta izmislila ljevicu, ali znam da neko kome može past na pamet ideja da će kažnjavat cijelu zgradu ako nepoznati počinioc krivo baci smeće - ne može biti lijevo.